História skupiny od r. 1993

Krásne skvosty predkov v Kračúnovciach a okolia žijú aj zásluhou hudobnej skupiny Atlantic. Atlantic začal aktívne pôsobiť medzi Raslavicami a Hanušovcami nad Topľou. Korene mu vyformovali Ján Bača zo Železníka, Juraj Kmec z Kalnišťa a Ján Pankuch z Kračúnoviec. Všetci členovia už pri jeho vzniku si dali nemalé predsavzatie – hudbou a spevom šíriť to krásne, čo sa zrodilo v dušiach i srdciach našich starých otcov a materí. Prerazili práve s upravenou ľudovou piesňou.

V roku 1998 hudobnú skupinu tvorili : Ján Pankuch (bicie nástroje, ozembuch), Slavomír Bališčák (saxofón), Jozef Mašlej (bass gitara, kontrabas), Mgr. Igor Diky (klávesové nástroje, akordeón) a Ján Lechman (viola, gitara).

Prvé výsledky sa dostavili už roku 1993 tradičnou veľkonočnou oblievačkou. "Zdravé jadro" Atlanticu pripravilo v Kračúnovciach tradičnú Topliansku oblievačku. Zapojila sa do nej celá obec. Štyri konské záprahy, dievky i parobci v krojoch vystrájali presne tak, ako kedysi ich predkovia. Históriou Atlanticu bola aj autentická Kračúnovská svadba, ktorá na celoslovenskom televíznom okruhu bola spracovaná košickým štúdiom. Významnejším vystúpením skupiny bolo aj účinkovanie v programe Senzi Senzus, ktoré odvysielala STV 1.

Z najúspešnejších piesní v roku 1996 Prešovské hudobné vydavateľstvo Dubart nahralo prvú MG kazetu "Na Topľanskim baľe". O rok neskôr (1997), už vlastnými silami vydali kazetu Atlantic 2. Obdobie fašiangov roku 1998, ktoré bolo bohaté na spoločenské udalosti vyvierajúce z prameňa tradícií, prinieslo Kračúnovčanom krst nového CD Atlantic 3 a Atlantic Výber, ktorý bol vytvorený z predchádzajúcich troch zvukových nosičov. Krsty všetkých MG a CD boli spojené s plesom a za účasti profesionálnych súborov Šarišan, Torysa, Cirocha, Drišľak z Vranova nad Topľou, Klubu spoločenského tanca Šariš pri PKO z Prešova, speváčky A. Poráčovej a ďalších.

Hudobná skupina Atlantic zachytáva a uchováva piesne, ktoré vekmi znejú v údolí rieky Topľa. Budujú na pôvodných základoch. Aj preto nové texty nevymýšľajú, skôr vyhľadávajú archaické ekvivalenty dnešných skomolených výrazov šarištiny. Hlavným zdrojom piesní je teda pre nich tunajší región a pamätníci skupiny z Kračúnoviec aj ich blízkeho okolia. Množstvo takmer zabudnutých piesní oživili Anna Lechmanová, Alžbeta Sukovská, Anna Bandžáková, Helena Motýľová, Juraj Majer a mnoho iných priateľov a známych. 

V súčasnosti pôsobia v zostave: Andrej Kléma (bicie nástroje, ozembuch), Mgr. Igor Diky (klávesové nástroje, akordeón), Ján Lechman (gitara, viola), Peter Krakovský (saxofón) a Petronela Bujnovská (spev).